Провід, струмоведучі жили яких виготовлені з алюмінію, мають невисоку вартість в порівнянні з мідними проводами, але вони вибагливі при монтажі внутрішньої електропроводки і вимагають більш акуратного поводження. Справа в тому, що не відпалені при виготовленні провода алюмінію з часом стають крихкими, а відпалений, навпаки, відрізняється пластичністю. Тому не слід використовувати алюмінієві провода в тих місцях, де час від часу доводиться впливати на струмовідні жили (наприклад, при ремонті або заміні того чи іншого електричного обладнання), так як тендітні провода ламаються, а пластичні через тиск притискного гвинта в цьому місці зменшуються в діаметрі, що приводить до місцевого збільшення опору і, як наслідок, до нагрівання проводу та іскріння.
Провід з алюмінію краще використовувати поза будівель, наприклад для виконання відгалужень і вводів у будівлю або для подачі електроенергії до окремо розташованих будівель.
Перш ніж докладніше розглянути провода, шнури і кабелі, які найчастіше використовують для монтажу електропроводки, потрібно звернути увагу на наступне:
1. Кожен шнур, провід, кабель має робочу (номінальну) і випробувальна напругу.
Робоча напруга - найбільша напруга мережі, при якому провід, кабель та шнур можуть експлуатуватися. Так, наприклад, при робочій напрузі 220 В провід підходить для мереж 220, 127, 42, 12 В (це стандартні напруги). Але провід, робоча напруга якого 250 В, не можна застосовувати в мережах 380 В і вище.
Випробувальна напруга значно вище робочого, воно визначає запас електричної міцності ізоляції.
2. Чим більше струм, що проходить через жилу шнура, проводу або кабелю, тим більше має бути їх переріз, інакше неминучий перегрів.
3. Провід, шнур або кабель однієї і тієї ж марки і одного того ж перерізу допускає різні навантаження в амперах залежно від умов прокладки: чим кращі умови охолодження, тим більше допустиме навантаження.
4. Допустиме навантаження (за інших рівних умов) з збільшенням перерізу жил зростає не пропорційно перетину, а повільніше. Наприклад, при перетині 1,5 мм2 - не 17x1, 5 = 25,5 А, а тільки 23 А.
|